Past Award Winners

Leadership Award

  

1962-Hollis Guy

1963-Dorothy Travis

1964-Vernon Payne

1965-Gerald Porter

1966-John Binnion

1967-Cecil Puckett

1968-F. Kendrick Bangs

1969-Agnes Kinney

1970-Ruth Anderson

1971-Gordon Culver

1972-Lloyd Garrison

1973-Raymond White

1974-Frank Gilmer

1975-Ray Heimerl

1976-James Zancancella

1977-Margaret Johnson

1978-W. Arthur Allee

1979-Ralf Thomas

1980-Arnola Ownby

1981-Harry Jasinski

1982-Oscar Schuette

1983-Marcella Mouser

1984-Joe Anna Hibler

1985-John Keller

1986-Nona Berghaus

1987-Dennis Mott

1988-LaNeta Carlock

1989-Robert E. Gades

1990-Betty C. Fry

1991-Donald Moore

1992-Emma Jo Spiegelberg

1993-Sharon Lund O'Neil

1994-Joseph A. Nebel

1995-Dorothy Dent

1996-Lila Prigge

1997-Carla Gries

1998-Kenneth J. Kaser

1999-Donna L. Holmquist

2000-Gary Schepf

2001-Sharon Reynolds

2002-Jim Rucker

2003-Dennis Krejci

2004-Betty Johnson

2005-Ramona Schoenrock

2006-Donna Kelley Shawn

2007-Cathy Tkacik

2008-Suzanne Sydow

2009-Christine French

2010-Sheryl Piening-Keller

2011-Murleen Bellinger 

2012-Toni Landenberger

2013-Sandra Braathen

2014-Patricia Arneson

2015-Connie Lindell

2016-DeLayne Havlovic

2017-Karen May

2018-Lori Hauf

2019-Carol Sessums


Secondary Teacher of the Year

1987-Joan E. Anderson, Nebraska

1988-Donald L. Moore, Colorado

1989-Beverly Sue Newton, Nebraska

1990-Blanche D. Martin, Colorado

1991-Emma Jo Spiegelberg, Wyoming

1992-Joseph A. Nebel, Nebraska

1993-Joyce Kay Rowe, Texas

1994-Kenneth J. Kaser, Nebraska

1995-Julia Dickens, Colorado

1996-Jacque Lynn Havice, Kansas

1997-Leroy M. Benson, North Dakota

1998-Kurk V. Shrader, Nebraska

1999-Gary L. Schepf, Texas

2000-Suzanne R. Sydow, Nebraska

2001-Wanda Samson, Nebraska

2002-Linda Kay Jacobi, Nebraska

2003-Imra Jean Blaha, Kansas

2004-Cathy Tkacik, Colorado

2005-Connie Lindell, Kansas

2006-Ramona Schoenrock, Nebraska

2007-Melinda Rangel, Kansas

2008-Mona Fannon, Texas

2009-Dawn Rottinghaus, Kansas

2010-Janet Flusche, Texas

2011-Cynthia S. Johnson, Kansas 

2012-Cindy Talley, Nebraska

2013-Patricia Olson, Nebraska

2014-Dennis Krejci, Nebraska

2015-Carol Sessums, Colorado

2016-Dawn Friedrich, Nebraska

2017-Shawna Koger, Nebraska

2018-Debra Wolken, Nebraska

2019-Michelle Bruna, Kansas

Postsecondary Teacher of the Year

  1987-Marcene Wurdeman, Nebraska

1988-Raenelle S. Hanes, Colorado

1989-Billye Peterson, Oklahoma

1990-Marilyn K. McGahan, Nebraska

1991-Jerry F. Goddard, Colorado

1992-Lin J. Behmer, Nebraska

1993-Janis Andrus Hutchins, Texas

1994-Jimmie J. Henslee, Texas

1995-Linda Morgan, Oklahoma

1996-Ken Quamme, North Dakota

1997-Karla J. Rodie, Colorado

1998-James Dale Westfall, Texas

1999-Sherly L. Piening, Nebraska

2000-Jean Condon, Nebraska

2001-Mary Jane Hoag, Texas

2002-Tamra Sue Davis, Oklahoma

2003-Jennifer Jirous, Colorado

2004-Merle Rhoades, Colorado

2005-Toni Bell, North Dakota

2006-Toni Landenberger, Nebraska

2007-Gary Donnelly, Wyoming

2008-Sherrell Wheeler, Texas

2009-Lynette Borjeson Painter, North Dakota

2010-Diane Karlsbraaten, North Dakota

2012-Linda Miller, Nebraska

2013-Jan Repnow, North Dakota

2014-Kathleen McCune, Nebraska

2015-Marilyn St. Clair, Texas

2016-Angela Chittick, Nebraska

2017-Vickie Volk, North Dakota

2018-Kristina Wells, North Dakota

2019-Karen Nathe, North Dakota

Collegiate Teacher of the Year

  1987-Birdie Holder, Nebraska

1988-Donna Lee Holmquist, Nebraska

1989-Lisa L. Prigge, North Dakota

1990-Nona Berghaus, Kansas

1991-Sharon Lund O'Neil, Texas

1992-Donna L. Kizzier, Nebraska

1993-Zane K. Quible, Oklahoma

1994-Beverly Ann Chiodo, Texas

1995-Betty C. Fry, Colorado

1996-Betty S. Johnson, Texas

1997-Carolyn Ashe-Jones, Texas

1998-Judy H. Diffley, Kansas

1999-Karen C. Kaser, Texas

2000-Jim Rucker, Kansas

2001-Marsha Lynn Bayless, Texas

2002-Carol Maples Wilson, Oklahoma

2003-Susan Evans Jennings, Texas

2004-(no award winner)

2005-Sandy J. Braathen, North Dakota

2006-Patricia Arneson, Nebraska

2007-Lynette Molstad Gorder, South Dakota

2008-Judy Grotrian, Nebraska

2009-Glenda Rotvold, North Dakota

2010-Mazie Will, Texas

2012-Darci Karr, Nebraska

2013-Janet Lear, Nebraska

2014-Lori Hauf, North Dakota

2015-Patricia Robbins, Colorado

2016-Linda Reid, Colorado

2017-Amber Ussatis Aberle, North Dakota

2018-Carol Wright, Texas

2019-Holly Gruhlke, North Dakota

Outstanding Administrator/Supervisor

1987-Joe Nebel, Nebraska

1988-Annice M. Elliot, Texas

1989-Wandella McNutt, Oklahoma

1990-Buford W. Jones, Nebraska

1991-Ranae B. Humburg, Wyoming

1992-Russell L. Blackman, Colorado

1993-Birdie H. Holder, Nebraska

1994-James L. Navara, North Dakota

1995-Bonnie Sibert, Nebraska

1996-Jerry Lydenn, North Dakota

1997-Gary M. Donnelly, Wyoming

1998-LaDonna Hutton, Colorado

1999-Robert J. Jager, Colorado

2000-Rosa M. Gandara, Texas

2001-Carol Andringa, Nebraska

2002-Kathryn G. Lehner, Colorado

2003-Beverly Newton, Nebraska

2004-Cynthia Miller, Texas

2005-Betty J. McKie, Colorado

2006-Donna Kelley Shawn, Kansas

2007-Dee Ludwig, Wyoming

2008-David Loper, Texas

2012-DeLayne Havlovic, Nebraska

2013-Kelly Scholl, North Dakota

2014-Laurie Urich, Colorado

2015-Sherrell Wheeler, New Mexico

2018-Marsha Bayless, Texas

2019-Julie Hippen, Nebraska

Outstanding Rookie Teacher of the Year

1997-Carol Curtis, Colorado

1998-Jennifer Goos, Nebraska

1999-Wendi Nicole Dinse, Oklahoma

2000-Alicia A. O'Donnell, Oklahoma

2001-Eric Dale Ripley, North Dakota

2002-DeLayne Havlovic, Nebraska

2003-Cynthia Steve Johnson, Kansas

2004-Leslie Ross, North Dakota

2005-Shelly Mowinkel, Nebraska

2006-Elisha Reese, Texas

2007-D'Aulan Bussman, North Dakota

2008-Lucinda Carpenter, Colorado

2009-Amber Hall, Colorado

2010-Jessica DeVaal, North Dakota

2011-Carrie Pratt, Nebraska

2012-Jay Dalton, Nebraska

2013-Jaclyn Paschel, Texas

2014-Matt Maw, Nebraska

2015-Jessica Thompson, Kansas

2016-Jessica Crabtree, Kansas

2017-Alexandra Bastian, Nebraska

2018-Kyleigh Lewis, Nebraska

2019-Melissa Korslien, North Dakota

Outstanding Middle Level Teacher of the Year

2010-Crystal Bolamperti, Nebraska

2013-Shawna Koger, Nebraska

2014-Shelly Mowinkel, Nebraska

2015-Lori Chambers, Kansas

2016-Vicki Hesser, Kansas

2017-Theresa Jean Ostgarden, North Dakota

Contributions to Business Education

1997-Casper College, Wyoming

2003-Lincoln Credit Assoc., Nebraska

2005-Patrick Limke, North Dakota

2006-Thomas W. Capouch, North Dakota

2007-South Plains Tech Partnership, Texas

2011-Nebraska Council on Ecomonic Education

2017-Agency MABU, North Dakota

2018-Kelly Lammers, Nebraska

Outstanding Program

2010-Omaha South Magnet High School, Nebraska

2012-Bismarck State College, North Dakota

2013-Lake Region State College, North Dakota

2016-Dickinson State University College of Professional Accounting Experience, North Dakota

2017-Bismarck State College Business and Office Technology Program, North Dakota